Wat heerlijk hè, de herfst die eraan komt! Normaal gesproken ben ik daar niet zo van, maar na zo’n lange, warme zomer zeg ik: bring it on!
En met die eerste herfstkriebels kwamen spontaan ook een paar tekeningen met mijn nieuwe favoriete materiaal: pastelpotloden. En wat vind ik het werken op zwart Pastelmat-papier toch ontzettend tof! Die warme herfstkleuren komen daar zó mooi op naar voren. Het lijkt wel alsof ze er zo vanaf springen.
Op veler verzoek heb ik het herfstblad opgenomen als een online cursus. In deze les ga je heel wat uurtjes gezellig met me meetekenen. Gaandeweg geef ik je al mijn tips en tricks, want mijn overtuiging is dat je het beste leert terwijl je lekker bezig bent. Geen eindeloze saaie oefeningen dus, maar gewoon meteen aan de slag met een mooie tekening.

Dus ga die uitdaging gewoon aan en kijk eens hoe ver je in je eerste poging komt. En valt het resultaat nog een beetje tegen? Geen probleem! Je kunt de lessen daarna op je gemak zo vaak opnieuw bekijken en herhalen als je wilt. Net zolang tot je denkt: kijk, dáár gebeurt het!
VOOR WIE
Of je nu al vaker met pastelpotloden hebt gewerkt of ze nog nooit hebt vastgehouden, je bent van harte welkom in deze cursus. Je hoeft dus geen ervaring te hebben. Ik neem je stap voor stap mee in mijn werkwijze en laat je zien hoe ik de potloden gebruik. Tegelijkertijd ontdek je al snel dat er niet één juiste manier van werken bestaat. Juist door te experimenteren ontwikkel je uiteindelijk je eigen manier van werken.
Tijdens de cursus maak je kennis met de fijne eigenschappen van de CarbOthello pastelpotloden. Ze geven makkelijk en heel intensief kleur af, waardoor je geweldig mooie overgangen kunt maken. Tegelijkertijd kun je er verrassend gedetailleerd mee werken.
Ik laat je zien hoe je met een referentiefoto gaat werken. Waar zitten de kleurverschillen? Hoe herken je licht, schaduw en contrast? En hoe vertaal je wat je ziet naar je tekening? Met praktische tips en technieken leer je niet alleen hoe je met pastelpotloden werkt, maar vooral ook waarom je bepaalde keuzes maakt.
Na deze cursus heb je nieuwe kennis én inspiratie om zelf verder te gaan met je volgende pastelproject.
WAT KUN JE VERWACHTEN VAN DE LESSEN?
• Uitleg van de basisopzet van een pasteltekening
• Hoe je je potloden op verschillende manieren kunt blenden
• Hoe je die mooie, glanzende waterdruppels tekent
• Strakke lijnen tekenen én weer netjes bijwerken
• Wanneer werk je van licht naar donker en wanneer juist van donker naar licht?
• Hoe geef je je tekening een goede schaduw
WAT IS ER ZO FIJN AAN OPGENOMEN LESSEN?
• Oneindig terugkijken, helemaal in je eigen tijd
• Zet me zo vaak op pauze als je wilt. En geloof me… dat wil je haha!
• De lessen zijn opgedeeld in behapbare stukken
• PDF-werkbladen met alle tips overzichtelijk op een rij
Dus: potloden erbij, kopje koffie of thee binnen handbereik en lekker tekenen maar!
GEWONE POTLODEN VS. PASTELPOTLODEN
Hoewel beide materialen potloden zijn, werken gewone kleurpotloden en pastelpotloden behoorlijk verschillend. Pastelpotloden bevatten relatief veel pigment en weinig bindmiddel. Daardoor komt de kleur makkelijk vrij en kun je verschillende tinten eenvoudig over elkaar heen aanbrengen en met elkaar laten blenden. Op een papier met een mooie structuur, zoals Pastelmat, kun je daar optimaal gebruik van maken.
Gewone kleurpotloden zijn meestal harder en geven daardoor veel controle bij het zetten van kleine, scherpe details. Pastelpotloden voelen juist wat zachter en losser aan. Dat geeft je weer heel andere mogelijkheden, vooral wanneer je kleuren wilt opbouwen en mengen.
Je hebt bovendien helemaal geen enorme hoeveelheid kleuren nodig om toch veel variatie te creëren. Door kleuren over elkaar heen te zetten, ontstaan vanzelf nieuwe tinten en subtiele overgangen. Dat zachte en vrije karakter doet me soms denken aan de periode waarin ik veel met houtskoolpotloden werkte. Het materiaal is natuurlijk anders, maar de manier waarop je snel kleur kunt opbouwen heeft voor mij iets herkenbaars.
En dan het werken op donker papier. Daar kunnen pastelpotloden echt zo mooi uitpakken. De pigmenten zijn sterk genoeg om ook lichte kleuren mooi naar voren te laten komen. Daardoor kun je spelen met contrast en zowel van donker naar licht als van licht naar donker werken.
Dat maakt pastelpotloden ontzettend veelzijdig en ondertussen is het mijn favoriete materiaal geworden!
STABILO CARBOTHELLO PASTELPOTLODEN
Met een selectie van deze potloden gaan we tijdens de workshop aan de slag. Romig, kleurrijk en perfect dekkend: alles wat je zoekt in een pastelpotlood.
MATERIALEN:
In de lessen gaan we werken met de volgende materialen:
// LET OP! Via onderstaande links kom je in mijn aparte webshop ///
Je kunt een cursus en materialen niet in dezelfde shop afrekenen.
Gebruikte pastelpotloden Stabilo CarbOthello:
• 750 CarbOthello neutral black
• 100 CarbOthello titanium white
• 625 CarbOthello burnt umber
• 620 CarbOthello burnt ochre
• 675 CarbOthello French red ochre
• 655 CarbOthello English red deep
• 105 CarbOthello ivory
• 692 CarbOthello golden ochre light
• 695 CarbOthello Naples yellow
• 215 CarbOthello Indian yellow
• Set van 60 Stabilo CarbOthello >
• Pastelmat papier no.6 >
• Puntenslijper Dahle 133 >
• Kneedgum >
• Doezelaar >
• Schuurplankje >
• Wil je deze cursus cadeau geven? Je vindt hier een cadeaubon per post >
en hier een digitale cadeaubon >
• Heb je een ticket gekocht? Je krijgt meteen toegang tot de lessen.
• Je krijgt onbeperkt toegang tot de cursus met de garantie van 1 jaar. Je kunt alle lessen onbeperkt terugkijken in je eigen tijd.
Over de instructeur
Karin Luttenberg
Karin Luttenberg brak door als auteur met het immens populaire 'Handlettering doe je zo'. Ze is een creatieve duizendpoot en werkt als grafische vormgever, auteur, illustrator en conceptontwikkelaar.
Inhoud
| Wat gaan we doen? | Gratis | 00:01:00 | |
| Intro & materialen | 00:04:00 | ||
| Herfstblad tekenen | |||
| Les 1 Overtrekken herfstblad | 00:12:00 | ||
| Les 2 Beginnen met inkleuren | 00:38:00 | ||
| Les 3 Inkleuren en grote druppels tekenen | 00:46:00 | ||
| Les 4 Inkleuren tweede helft | 00:34:00 | ||
| Les 5 Inkleuren laatste stukje | 00:25:00 | ||
| Les 6 Schaduw herfstblad | 00:07:00 | ||
Reviews
Er zijn nog geen reviews geschreven. Wees de eerste die er een schrijft.



